FT-63ES504 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 195
In Stock: 200
In Stock: 200
500 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
FT-63ES504
DigiKey Part Number
563-FT-63ES504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FT-63ES504
Description
TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
FT-63ES504 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
500 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%