F251R-12LC
DigiKey Part Number
F251R-12LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F251R-12LC
Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H Sleeve 1.8 CFM (0.050m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Noise
15.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Current Rating (Amps)
0.050A
Width
10.00mm
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Air Flow
1.8 CFM (0.050m³/min)
Material - Frame
Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)