F251R-12L3B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 2.114
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 25mm L x 25mm H 1 Ball/1 Sleeve 1.2 CFM (0.034m³/min) 2 Wire Leads
F251R-12L3B
F251R-12L3B
F251R-12L3B
DigiKey Part Number
563-1116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F251R-12L3B
Description
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
9.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
240 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Weight
0.015 lb (6.8 g)
Size / Dimension
Square - 25mm L x 25mm H
Current Rating (Amps)
0.020A
Width
10.00mm
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Air Flow
1.2 CFM (0.034m³/min)
Material - Frame
Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.056 in H2O (13.9 Pa)