CT-9EP200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
CT-9EP200
DigiKey Part Number
563-CT-9EP200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-9EP200
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CT-9EP200 Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
20 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.378" x 0.378" Face (9.60mm x 9.60mm)
Tolerance
±10%