CT-6ETH504 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 563-CT-6ETH504TB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CT-6ETH504 |
Description | TRIMMER 500KOHM 0.5W PC PIN SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CT-6ETH504 Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Nidec Components | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Tape & Box (TB) | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 500 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.323" x 0.276" Face (8.20mm x 7.00mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |