CT-20EP503 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
CT-20EP503
DigiKey Part Number
563-CT-20EP503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-20EP503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CT-20EP503 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.197" Face (6.40mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%