UWX1H2R2MCL2GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.689
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 7.623
Datasheet
Panasonic Industry
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
UWX1H2R2MCL2GB
DigiKey Part Number
493-2131-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWX1H2R2MCL2GB
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UWX1H2R2MCL2GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
15 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.118" Dia (3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C