UWT1V330MCL1GB
DigiKey Part Number
493-2201-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2201-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1V330MCL1GB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWT1V330MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
59 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
88.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C