UWT1E100MCL1GB
DigiKey Part Number
493-2185-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2185-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2185-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1E100MCL1GB
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1E100MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
34.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C