UWT1A470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-2164-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2164-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2164-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWT1A470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UWT1A470MCL1GB Models
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
69 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C