UVZ2A100MED1TA
DigiKey Part Number
493-17452-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17452-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2A100MED1TA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVZ2A100MED1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
108 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C