UVZ2A100MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 397
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 528
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 566
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 3.008
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.583
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ2A100MED
DigiKey Part Number
493-1372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2A100MED
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ2A100MED Models
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
108 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C