UVZ1E221MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13454-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13454-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1E221MPD1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVZ1E221MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C