UVZ1C222MHD
DigiKey Part Number
493-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1C222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVZ1C222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.058 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C