UVZ1C221MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2.493
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 13.330
Datasheet
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 1
Surge
In Stock: 883
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1C221MED1TD
DigiKey Part Number
493-13442-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13442-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1C221MED1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1C221MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C