UVZ1C100MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 7.839
Datasheet
10 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1C100MDD1TD
DigiKey Part Number
493-13438-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13438-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1C100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UVZ1C100MDD1TD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C