UVY2V220MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 245
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 16.053
Similar
Similar
In Stock: 9
In Stock: 478
Parametric Equivalent
In Stock: 396
Parametric Equivalent
In Stock: 489
Chemi-Con
In Stock: 19
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVY2V220MHD
DigiKey Part Number
UVY2V220MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2V220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVY2V220MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
120.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C