UVY2G330MHD
DigiKey Part Number
UVY2G330MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2G330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2G330MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
195.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C