UVY2G101MHD
DigiKey Part Number
493-12495-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2G101MHD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2G101MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
356.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C