UVY1J222MHD
DigiKey Part Number
493-12476-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY1J222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY1J222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.65 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8975 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C