UVR2V100MPD1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 213
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
In Stock: 299
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 2.356
Image for UVR2V100MPD1CA is not available
UVR2V100MPD1CA
DigiKey Part Number
UVR2V100MPD1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2V100MPD1CA
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Strip
Ripple Current @ High Frequency
184 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C