UVR2A330MPD
DigiKey Part Number
493-1146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2A330MPD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR2A330MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C