UVR1J682MRD
DigiKey Part Number
493-1135-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1J682MRD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1J682MRD Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.485 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C