UVR1E471MPD1TD
DigiKey Part Number
493-UVR1E471MPD1TDCT-ND - Cut Tape (CT)
UVR1E471MPD1TTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1E471MPD1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1E471MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C