UVR1E332MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12778-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12778-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1E332MHD1TN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1E332MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.277 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C