UVR1C470MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2.383
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 10.859
Datasheet
Upgrade
In Stock: 202
Upgrade
In Stock: 56
Similar
Chemi-Con
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Similar
In Stock: 760
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1C470MDD1TD
DigiKey Part Number
UVR1C470MDD1TD-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1C470MDD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C