UVR1C101MDD1TA
DigiKey Part Number
493-6095-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6095-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1C101MDD1TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVR1C101MDD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C