UVP1H3R3MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1.635
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 68.182
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVP1H3R3MDD
DigiKey Part Number
493-6089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1H3R3MDD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVP1H3R3MDD Models
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
54 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C