UVP1E100MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 15.143
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 778
Datasheet
Similar
In Stock: 4.158
Similar
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVP1E100MDD
DigiKey Part Number
UVP1E100MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP1E100MDD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVP1E100MDD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
42 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C