UVK2G4R7MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12647-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12647-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2G4R7MPD1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVK2G4R7MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
96 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C