UVK2E221MHD
DigiKey Part Number
493-12426-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2E221MHD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK2E221MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.088 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C