UVK2D4R7MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK2D4R7MED1TD
DigiKey Part Number
493-12630-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2D4R7MED1TD
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK2D4R7MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
80 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C