UVK1C682MHD
DigiKey Part Number
493-16107-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1C682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK1C682MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.25 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.5875 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C