UVK1A472MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 431
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 453
In Stock: 1.521
Direct
Rubycon
In Stock: 332
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 404
Chemi-Con
Chemi-Con
Upgrade
Rubycon
In Stock: 806
Upgrade
Panasonic Industry
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1A472MHD
DigiKey Part Number
UVK1A472MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1A472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1A472MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.07 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C