UVK1A102MPD
DigiKey Part Number
493-17326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1A102MPD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK1A102MPD Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
747.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C