UUL1E100MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9511-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9511-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUL1E100MCL1GS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUL1E100MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
37.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C