UUJ2E220MNJ1MS
DigiKey Part Number
UUJ2E220MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUJ2E220MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUJ2E220MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUJ2E220MNJ1MS
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUJ2E220MNJ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
288 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C