UUD1V151MNL1GS
DigiKey Part Number
493-2291-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-2291-1-ND - Cut Tape (CT)
493-2291-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUD1V151MNL1GS
Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UUD1V151MNL1GS Models
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C