UTT1H220MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 37.213
Datasheet
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UTT1H220MDD1TD
DigiKey Part Number
493-10406-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTT1H220MDD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UTT1H220MDD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
44.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
2.4 Ohms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C