USR1H010MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5.847
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
USR1H010MDD
DigiKey Part Number
493-6031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USR1H010MDD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USR1H010MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
15 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C