USA1H2R2MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 8.147
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 1.940
Datasheet
In Stock: 918
Chemi-Con
In Stock: 42
Cornell Dubilier Knowles
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
USA1H2R2MDD
DigiKey Part Number
493-14512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USA1H2R2MDD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USA1H2R2MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
19 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
28.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C