URY2G220MRD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 400
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 665
Datasheet
Similar
In Stock: 747
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 3.109
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY2G220MRD
DigiKey Part Number
493-11258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY2G220MRD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY2G220MRD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C