URY2G100MHD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 683
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 91
Datasheet
Similar
In Stock: 14.427
In Stock: 37
In Stock: 777
In Stock: 22
In Stock: 1.797
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
10 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
URY2G100MHD
DigiKey Part Number
493-17687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URY2G100MHD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
URY2G100MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
104 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C