URS2A470MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11707-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11707-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS2A470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
URS2A470MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
230 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
460 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C