UPZ2D271MNY9 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 300
Datasheet
In Stock: 327
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1
270 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPZ2D271MNY9
DigiKey Part Number
493-4408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPZ2D271MNY9
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPZ2D271MNY9 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.265 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.771 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C