UPW1J102MHD6
DigiKey Part Number
493-1957-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J102MHD6 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.078 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.77 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
36 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C