UPW1H122MHD6TN
DigiKey Part Number
493-12340-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12340-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1H122MHD6TN
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1H122MHD6TN Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.219 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.61 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C