UPW1E221MPD1CC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
UPW1E221MPD1CC
DigiKey Part Number
UPW1E221MPD1CC-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1E221MPD1CC
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
360.75 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C