UPW1A221MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3.108
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19.271
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 722
Chinsan (Elite)
In Stock: 209
Surge
In Stock: 883
Surge
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPW1A221MED1TD
DigiKey Part Number
493-11548-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11548-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1A221MED1TD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1A221MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
188.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
290 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C