UPV1H470MGD
DigiKey Part Number
493-17187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1H470MGD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPV1H470MGD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Impedance
420 mOhms
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C